Ti emlékeztek még a fizikatanárotok szlogenné vált mondataira? Én igen. "Na, ezért már érdemes volt felkelni" - mondta nekünk minden kísérlet után. És valóban sokunk érdeklődését keltette fel Sanyi bácsi a fizika iránti hozzáállásával, valamint azzal, hogy a fizika szépségére koncentrált.
Én ugyan most nem kísérleteket, hanem méréseket hozok nektek, amelyek kivitelezéséhez Arduino-vezérelt szenzorokat alkalmazok. Miért fontos a tanulói mérés? Mert cselekvésközpontú módon vonja be a tanulókat az alkalmazható tudás megszerzésének folyamatába. A mérés egy társas folyamat, jó hangulatban telik, jó buli. :) A kivitelezés közben szakmai és szociális kompetenciáink egyaránt fejlődnek, az alapoktól építkezünk, egy logikai utat járunk be, amely során tudást szerzünk és elmélyítünk. A mérés személyiségfejlesztő szerepe sem hanyagolható el, hiszen elfogadásra tanít. A folyamat során rá kell jöjjünk arra, hogy nem lesz minden egyből tökéletes, és ez egyáltalán nem baj.
Az oldalon bevezető feladatoktól a gyakorló feladatokon át egészen komplex mérési problémákig mindent megtalálsz. Az itt közölt anyagokat kolléga és érdeklődő diák számára is szívesen ajánlom, minden feladatlap tartalmaz leírást, segítő instrukciókat. A tananyagok elkészítésében Hömöstrei Mihály működött közre.
Egy napos május délután egyik diákunk több eszközt is megépített az Arduino segítségével, és a távoktatás során bemutatta munkáját az osztály előtt. Ekkor még nem is sejtettük, hogy mi mindent ad majd nekünk ez a pici számítógép. Egy napos május délután kezdődött minden...
A következőkben alap mérési feladatokat mutatunk be nektek - instrukciókkal, kapcsolásokkal és programkódokkal, képekkel és videókkal.
Mit is adott nekünk ez a pici számítógép? Sok-sok ötletet. Mennyit dobhat ez a kis eszköz egy fizikaórán! Kitaláltuk, hogy írunk rá egy módszert, amely a már hagyományos oktatás keretein belül megszerzett ismereteket mélyíti el, miközben tudatosan vezet egy magasabb absztrakciós szint felé, és közben kompetenciát fejleszt.
Az Elolvasom gombra kattintva diákjaink számára írt feladatlapokat talász a bevezető mérésekhez.
Játékos kinematika GYAKORLÁS. Mérj ultrahangos távolságmérő szenzorral! Programozz távolságjelzőt! A jól ismert lejtőn mozgó kiskocsis mérést végezd el Arduino segítségével is!
Mindehhez segítséget kínálunk neked. Pontos instrukciókkal, kapcsolási ábrákkal támogatjuk a megvalósítást. A kivitelezéshez nem szükséges, hogy programozói ismeretekkel rendelkezz, az alap programkódokat megadjuk neked. Jó munkát! :)
A munkafüzet a teljes kinematika témakört Arduino-alapú kísérletekkel és mérésekkel dolgozza fel, nagy hangsúlyt fektetve a digitális adatgyűjtésre, az adatok alapján a mennyiségek közötti kapcsolatok (arányosságok) megismerésére, valamint a grafikus ábrázolásra, grafikonelemzésre.
A hangsebesség mérése emelt szintű érettségin elvárt a vizsgázóktól. Az érettségin a közegben kialakuló állóhullámok tulajdonságait figyelembe véve kell a diákoknak a hang terjedési sebességét meghatározniuk levegőben. A mérés Arduinóval is kivitelezhető, ugyan egy kis változtatással: a méréshez a korábban jól megismert ultrahangos távolságmérő szenzort használjuk. A gombra kattintva mérőlapot és egy rövid interaktív tananyagot találsz.
Illustration: NASA/JPL-Caltech/Lizbeth B. De La Torre
Az exobolygókutatás vonzó téma lehet mindannyiunk számára. A bolygómozgások leírása, Kepler törvényei, valamint a Newton-féle gravitációs erőtörvény elmélyíthetők egy izgalmas mérési feladat: Az exobolygókutatás tranzit módszerének tanórai modellezése során.
Exoplanets and exoplanet research? Planets outside the solar system are not covered in most curricula, but the methods of exoplanet research have already appeared in high school physics education in connection with some physics matura exam tasks. No wonder, exoplanet research is one of the most successful, modern and evolving fields of today's astronomy, which is worth to deal with in high schools.
Az Arduino önmagában mint intelligens Voltmérő számos fizikai kísérlethez és méréshez alkalmazható. Mérve egy ismert ellenálláson eső feszültséget, a mellé sorba kapcsolt folyadék vezetőképessége is meghatározható a tanult összefüggések segítségével. A tananyag az alapozó fizikaoktatásban résztvevő középiskolásokat célozza meg: Egy olyan programkóddal dolgozunk, amely a szükséges számításokat tartalmazza, így ténylegesen a mérés kivitelezésére, az adatok kiértékelésére - azaz a kompetenciafejlesztésre koncentrálhatunk.
Az Arduinót feszültségmérőként használva hasznos és érdekes tanulói méréseket kivitelezhetünk a fizikaóráinkon. A folyadékok vezetőképességének teszteléséhez egy Arduinóra és breadboardra, laptopra, egy ellenállásra, 4 db kábelre, mérlegre, vízre és egy kevés sóra van szükségünk. A kísérleti elrendezést alacsony költségből összeállíthatjuk, így akár egyidőben több tanulcsoport is végezhet mérést. A következőkben egy 11. osztályos emelt szintű fizikacsoportnak tervezett projektet támogató tananyagot mutatunk be.
As an intelligent Voltmeter, Arduino can help us during several classroom measurements. For testing the conductance of liquid, you only need the Arduino with breadboard and laptop, a resistor, some pieces of wires, water and some salt. In this measurement, we also use an H-bridge, that continuously changes the polarity of voltage; thus, it changes the direction of the voltage supplied. Under this condition, the chemical effects are not significant. Using this low-cost setup, we can design an enjoyable and effective project for our students containing measurements from the basic level towards research-level problems.
A már jól ismert ultrahangos távolságmérő és az azt működésbe hozó pársoros programkód egy új környezetben. A következő tananyag a szenzor rezgőmozgás-tanuláshoz, a jelenségek megismeréséhez, elemzéséhez és mély megértéséhez történő felhasználását mutatja be - a kompetenciafejlesztő fizikatanulás elvei alapján. A tananyag jól differenciál - különböző lehetőségeket kínál, így a megfelelő feladatok kiválasztásával alapozó és emelt szintű képzésben is használható.
Ha a szakkör pont a születésnapunkra esik, használjuk ki, és teremtsünk ünnepi hangulatot. A bulihangulatért az Arduino programozható hangszórója felel.
A leírást és a feladatokat itt találod.
Az áramjárta egyenes tekercs mágneses tere - tanulói kísérlet.
A különböző áramvezetők mágneses terének tanítása elsősorban kvalitatív módon történik. A mágneses indukció értékének megadása - a kvantitatív leírás, levezetés megértése - még az emelt szinten fizikát tanuló csoportokban is kihívást jelent. Az Arduinóval támogatott mérésünk célja, hogy az alapozó és az emelt szintű fizikaképzésben részt vevő diákok számára is hasznos és alkalmazható tudást adjunk át, valamint tanulói mérések kivitelezésével - adatgyűjtéssel, az adok értékelésével, empirikus modell felállításával - támogassuk a megértést, valamint a szakmai, műszaki és technikai kompetenciák fejlődését.
Our measurement, which focused on the investigation of the magnetic field of a coil using an Arduino-controlled Hall sensor, was presented at the MPTL-2023 conference. Data collection, data processing, graphical representation, interpretation, and bonus tasks are included.
Az alapozó fizikaoktatásra írt Arduinóval támogatott kinematika feladatlapokat átdolgoztuk, középiskolások számára hasznos - adatgyűjtésre, adatfeldolgozásra, kiértékelésre és elemzésre épülő - feladatokat fogalmaztunk meg.
Gyűjts adatot, ábrázold grafikonon, illessz függvényt az adatpontokra, és értelmezd a függvény egyenletét. Mi az egyenlet fizikai jelentése? Határozd meg Thomas a kismozdony sebességét, a lejtőn leguruló kiskocsi gyorsulását, egy rezgő test frekvenciáját, stb. Jó munkát! :)
A középiskolások számára összeállított kinematika feladatok megoldásához - az ultrahangos távolságmérő működtetéséhez szükséges kódot itt találod.
Our workbook supports the deepening of knowledge in the field of kinematics through Arduino-supported student measurements. Collect and organize data, evaluate them in Excel, plot graphs, and interpret phenomena. To make physics learning an experience. Physicsfunandpro.
Használd az Excel Adatküldőt (Data Streamert) az Arduinós mérések közvetlen Excelbe küldéséhez. A mért adatokat itt már néhány kattintással ki is értékelheted.
Az Adatküldő használatáról itt rövid leírást találsz.
Copyright © 2022 Schnider Dorottya - Minden jog fenntartva.
Powered by GoDaddy