A feladatlapokat a Canva ingyenesen elérhető sablonjaival készítettem.
Dominó a kinematika ismétléséhez_fiztan_9. a (pdf)
DownloadDominó periodikus mozgások (pdf)
DownloadTalálj valakit, aki... _ első fizikaórára_a fizika területi felosztásához (pdf)
DownloadVetélkedő_fizika bevezetés és kinematika_9. évfolyam (pdf)
DownloadDinamika_dobj egy feladatot (pdf)
DownloadFizika kihívás - bingó_alapozó képzésre_szorgalmi (pdf)
DownloadErőfajták_súly, nehézségi erő, súrlódási erő, rugalmas erő (pptx)
DownloadÓra eleji játékos ráhangolás, ismétlést támogató gyakorlás, összefoglaló feladat. Dominójátékot bármely korosztálynak bármely témakörhöz készíthetünk. Én egy-egy mintafeladatlapot mutatok be, amely akár jelen formában is felhasználható.
Hogyan készíts dominót és hogyan alkalmazd órán a játékot?
A témakörben előforduló fogalmakat, egyszerűbb kérdéseket, feladványokat gyűjtsd össze a dominó munkalapon. Egy-egy dominókártya egy feladatot és egy megoldást tartalmaz. A dominókártyák vízszintesen kivágandók. A megadott példában szereplő kártyák jobb oldali ablakában található fogalomhoz/feladathoz az alatta lévő sor bal oldali oszlopában lévő lehetséges válasz kapcsolódik.
Az órán oszd ki a kártyákat a diákoknak - nagyobb létszámú csoportok esetén dolgozzanak a tanulók párokban. A játék kezdetekor álljon fel az egész csoport. Aki a "Te kezdesz" feliratú kártyát húzta, elkezdi a játékot: megválaszolja a kártyáján szereplő kérdést, majd leül. A többiek figyelnek, és ha az a válasz hangzik el diáktársuktól, ami a saját dominójukon szerepel mint megoldás, ők folytatják a válaszadást. A választ követően leülnek. A játék során láncszerűen haladunk, a diákok sorban ülnek le, mint a dominók.
Első fizikaórára.
Első fizikaóráinkon gyakran foglalkozunk a fizika területi felosztásával. Ilyenkor az egyes területekhez kiemelekedő tudóst is megemlíthetünk. A "Találj valakit, aki.." játék ezt támogatja. A diákoknak kiosztjuk a "Találj valakit, aki..." táblát, illetve egy-egy tudóst rendelünk hozzájuk - a tudósok nevét kártyákra írjuk, a diákok húzhatnak.
A diákok a játék közben körbejárnak az osztályban, egymással kooperálva kitöltik a táblát, az egyes területekhez tudóst rendelnek. Internet használható a megoldáshoz.
A feladat kivitelezéséhez a feladatlapon kívül egy dobókockára van szükség.
A tanulók kockával dobnak 3-szor egymás után. Megválaszolják a dobott számhoz kapcsolódó kérdést. Az 1. dobáshoz egy könnyű, a 2. dobáshoz egy nehezebb, a 3. dobáshoz egy mélyebb tudást/több gondolkodást igénylő feladat tartozik. A játék segíti az ismétlő gyakorlást, valamint szerepet játszik a gondolkodásfejlődésben. A feladat kivitelezhető frontális osztálymunkában, illetve pármunkában is.
Copyright © 2022 Schnider Dorottya - Minden jog fenntartva.
Powered by GoDaddy